ALBAN KRAJA FORUM
ALBAN KRAJA FORUM
Nome utente:
Password:
Salva password
Hai perso la Password? | Opzioni di amministrazione
 
 Elenco dei forum
 Voto agli immigrati
 pallati "Skanderbeg
 Nuova discussione  Rispondi
 Versione stampabile
 
Autore Prewiev Discussione Discussioni Discussione successiva Chiudi discussione Modifica discussione Elimina discussione Nuova discussione Rispondi alla discussione
1326
Nuovo Arrivato4 messaggi
Inserito il - 08 Ottobre 2005 :  13:47:40  Visualizza profilo  Modifica messaggio  Rispondi citando  Visualizza l'indirizzo IP dell'utente
Po citoj deklaraten e lidhjes shqiptare :" ...Sigurisht qe ne kete menyre qytetari i pare i Romes, Veltroni, me prepotencen e nje injorance te tejskajeshme e te nje filosllavizmi evident, gje qe karakterizon me te shumtit e se majtes Italiane, kerkon te anjentoje nje institucion te panshqiptarizmit, nje figure si Skenderbeu ..."

Eshte i dukshem gabimi i Z. Veltronit(dhe i lavderushem veprimi juaj) por sulmi mbi personin e tij dhe mbi te majten ene pergjithesi eshte shprehje e mungeses se kontaktit me realitetin ose me keq akoma te nje "integrimi te sforcuar".
Eshte Veltroni dhe administrata SPQR qe nuk lejuan vendosjen e mbishkrimit "Nene Terez, bij e Maqedonise" se te ishte per "kokat" shqipe vetem kur tju binte ndonjehere rruga andej do ta merrnin vesh, dhe pastaj do ankoheshin me sllavizmin e majte.
Tjetra, e majta ishte kunder luftes ne kosove, vetem nje i verber qe nuk do te shohi, apo i paafte per gjykime kritike dhe mbi te gjitha nje qe nuk njeh historine politike te vendi jeton mund ta quaj kete akt pro sllav. Po ashtu vetem nje njeri qe lumturohet per nje fotografi mund te jete pro politikes se djathte italiane, fini autori i atij propozimi (ne rrafsh shtetror, se rajonal dhe provincial jane te tjere qe kane kerkuar) ka sigurisht meriten e vet, por fini eshte nja fashist qe mundohet te emancipohet, fini eshte bashkautori i nje ligji qe denigron dinjitetin e njeriut, nje ligji qe e sheh emigrantin si nje bateri per te shfrytesuar e pastaj e hedh ne kosh, nje ligj qe ka derguar njerez drejt vdekjes se sigurte, qe ka vazhduadhe zhvilluar sistemin e lager CPT e shume te tjera qe njerez qe jane te mbrojtur e te ngrohur nga karrikja nuk i shohin keto gjera.
Kthehem tek e majta(italiane) eshte ajo qe ka dale ne shesh e ne istitucione per te folur ne emer te emigrantve, por integrimi eshte nje gje qe duhet ta bejne 2 veta, jo nje i vetem.
Kush shkruan eshte njeri qe del ne shesh dhe kerkon te drejten e tij, dhe nuk rri duke zbukuruar spaletat, e duke bere fotografi, me impenjimin e vetem ; nje feste ne vit.
duhet aksion dhe jo apati mburravece, grada pa fund dhe injorance politike.

Shndet dhe sukses ne ngrohjen e karrikeve

ihsan
Nuovo Arrivato


Italia
4 messaggi
Inserito il - 11 Ottobre 2005 :  11:40:06  Visualizza profilo  Modifica il messaggio  Rispondi citando  Visualizza l'indirizzo IP dell'utente  Elimina risposta
quote:

Po citoj deklaraten e lidhjes shqiptare :" ...Sigurisht qe ne kete menyre qytetari i pare i Romes, Veltroni, me prepotencen e nje injorance te tejskajeshme e te nje filosllavizmi evident, gje qe karakterizon me te shumtit e se majtes Italiane, kerkon te anjentoje nje institucion te panshqiptarizmit, nje figure si Skenderbeu ..."

Eshte i dukshem gabimi i Z. Veltronit(dhe i lavderushem veprimi juaj) por sulmi mbi personin e tij dhe mbi te majten ene pergjithesi eshte shprehje e mungeses se kontaktit me realitetin ose me keq akoma te nje "integrimi te sforcuar".
Eshte Veltroni dhe administrata SPQR qe nuk lejuan vendosjen e mbishkrimit "Nene Terez, bij e Maqedonise" se te ishte per "kokat" shqipe vetem kur tju binte ndonjehere rruga andej do ta merrnin vesh, dhe pastaj do ankoheshin me sllavizmin e majte.
Tjetra, e majta ishte kunder luftes ne kosove, vetem nje i verber qe nuk do te shohi, apo i paafte per gjykime kritike dhe mbi te gjitha nje qe nuk njeh historine politike te vendi jeton mund ta quaj kete akt pro sllav. Po ashtu vetem nje njeri qe lumturohet per nje fotografi mund te jete pro politikes se djathte italiane, fini autori i atij propozimi (ne rrafsh shtetror, se rajonal dhe provincial jane te tjere qe kane kerkuar) ka sigurisht meriten e vet, por fini eshte nja fashist qe mundohet te emancipohet, fini eshte bashkautori i nje ligji qe denigron dinjitetin e njeriut, nje ligji qe e sheh emigrantin si nje bateri per te shfrytesuar e pastaj e hedh ne kosh, nje ligj qe ka derguar njerez drejt vdekjes se sigurte, qe ka vazhduadhe zhvilluar sistemin e lager CPT e shume te tjera qe njerez qe jane te mbrojtur e te ngrohur nga karrikja nuk i shohin keto gjera.
Kthehem tek e majta(italiane) eshte ajo qe ka dale ne shesh e ne istitucione per te folur ne emer te emigrantve, por integrimi eshte nje gje qe duhet ta bejne 2 veta, jo nje i vetem.
Kush shkruan eshte njeri qe del ne shesh dhe kerkon te drejten e tij, dhe nuk rri duke zbukuruar spaletat, e duke bere fotografi, me impenjimin e vetem ; nje feste ne vit.
duhet aksion dhe jo apati mburravece, grada pa fund dhe injorance politike.

Shndet dhe sukses ne ngrohjen e karrikeveNuk e mbaj mend kush ishte ne qeveri kur ndodhi tragjedia e Otrantos.

Torna all'inizio della pagina

1326
Nuovo Arrivato4 messaggi
Inserito il - 11 Ottobre 2005 :  14:18:19  Visualizza profilo  Modifica il messaggio  Rispondi citando  Visualizza l'indirizzo IP dell'utente  Elimina risposta
un mbaj mend kush erdhi ne shqiperi ne '97 dhe mbaj mend gjate ciles qeverisje u "denuan" fajtoret e Otrantos.
mbaj mend edhe cila gazete kishte per kryetitull "A CANONATE" dhe a reagimi paten aleatet e asaj force politike.
Mbaj mend cili televizion hapte lajmet me titullin "Shqiptari Vrases" per nje qe kishte shtypur nje femije me makine ndersa nje muaj me vone "Incident tragjik-vdes nje femije" kuptohet "vrasesi" kete rradhe ishte italian. (mbaj mend ose me mire s'mbaj mend reagimin e atyre qe thone qe mbrojne te drejtat e shqiptarve)
mund te vazhdoj gjate, por nje njeri qe thote jam i djathte ne shqipri: jam i djathte dhe ne itali, nuk ka kuptuar 'eshte politika

Torna all'inizio della pagina

ihsan
Nuovo Arrivato


Italia
4 messaggi
Inserito il - 11 Ottobre 2005 :  23:00:11  Visualizza profilo  Modifica il messaggio  Rispondi citando  Visualizza l'indirizzo IP dell'utente  Elimina risposta
Pse paska kuptim te mbrosh te majtet e Italise ?
Feltri dhe Sgarbi qene te vetmit qe i mbrojen shqiptaret ne ate kohe;ndoshta sepse ishin ne opozicion,ndoshta.
Por qene po keto qe kundershtuan marrjen e improntave emigranteve(turp),dhe asnje tjeter nuk e ngrejti zerin, as sindakalistet.


Torna all'inizio della pagina

1326
Nuovo Arrivato4 messaggi
Inserito il - 12 Ottobre 2005 :  11:43:43  Visualizza profilo  Modifica il messaggio  Rispondi citando  Visualizza l'indirizzo IP dell'utente  Elimina risposta
Feltri ne opozite? feltri eshte gazetar, i djathte.
Kot ti pergjigjem pyetjes tende kur nuk me kupton, ligji bossi fini flet vet per ata te huaj e italian qe kane vesh e zy.


Torna all'inizio della pagina

ihsan
Nuovo Arrivato


Italia
4 messaggi
Inserito il - 12 Ottobre 2005 :  13:19:03  Visualizza profilo  Modifica il messaggio  Rispondi citando  Visualizza l'indirizzo IP dell'utente  Elimina risposta
Feltri ne ate kohe ishte Drejtori i "Giornales" e djathte ne opozicion ne ate kohe kur mbyten shqipetaret.Mqs qenke ti qe se paske kuptu.
Derisa emigrantet nuk do te kene te drejte votimi, dote mbeten gjithmone preh i politikes se majte o se djathte.

Torna all'inizio della pagina

1326
Nuovo Arrivato4 messaggi
Inserito il - 12 Ottobre 2005 :  14:48:35  Visualizza profilo  Modifica il messaggio  Rispondi citando  Visualizza l'indirizzo IP dell'utente  Elimina risposta
s'po ve njeri ne dyshim vleren e te drejtes se votes, jam i flakte i saj.
vetem se ka shume renegat ne qarkullim, njerez qe nuk ke nevoj ti bleshe, shiten vet.

Torna all'inizio della pagina

  Chiudi discussione Modifica discussione Elimina discussione Nuova discussione Rispondi alla discussione
 Nuova discussione  Rispondi
 Versione stampabile
Vai a:

ALBAN KRAJA FORUM

Modificato da Valvitalba e Distribuito gratis in Italiano da WebMasterPoint.org

2003 Mappamondo

Torna Su
Snitz Forums